W dniach 20 -21 października odbyła się międzynarodowa debata dotycząca edukacji na rzecz zrozumienia międzynarodowego, współpracy oraz pokoju i edukacji w odniesieniu do praw człowieka i wolności wynikającej z rewizji Rekomendacji z 1974r., z udziałem Komisji Narodowych Niemiec, Polski, Ukrainy, Republiki Mołdawii i Rumunii oraz członków sieci szkół UNESCO z ww. państw. 4 uczniów oraz opiekunka Agata Słomka wzięli udział w konferencji : Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, Edukacja w zakresie Dziedzictwa, Edukacja przez sztukę, Edukacja na rzecz zapobiegania przemocy i ekstremizmowi oraz Edukacja na rzecz globalnego obywatelstwa. Grupa z naszego Liceum przedstawiła projekt realizowany we wrześniu, który dotyczył Edukacji na rzecz dziedzictwa. Młodzi ludzie pochodzący z różnych krajów, doszli do wniosków że „czas działać, że bez edukacji pokoleń nie jesteśmy w stanie chronić naszego dziedzictwa, że to nas integruje, definiuje naszą tożsamość, powinniśmy poznawać nasze dziedzictwo, zrozumieć wartość, mieś dostęp, że edukacja , która ma jakość promuje uczenie się przez całe życie, a w rezultacie maksymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału dla wspólnej przyszłości , połączonej uniwersalnymi wartościami.” Podczas debaty podkreślano istotną rolę nauczycieli opartym na współpracy, które wykracza poza klasę i obejmuje społeczeństwo i całe życie.
„Transforming Education Summit”, konferencja ONZ w Nowym Yorku z dnia 16. 09.2022 r., była całkowicie poświęcona potrzebie globalnej mobilizacji do ponownego przemyślenia edukacji, tak aby zbiorowe wartości , takie jak pokój, sprawiedliwość , prawa człowieka czy zrównoważony rozwój nie były zagrożone w przyszłości.
Polski Komitet ds. UNESCO z siedzibą w Warszawie przedstawi rekomendacje osobom odpowiedzialnym za System Edukacji w Polsce.