Szkoła to nie tylko standardowe lekcje, ale także miejsce, w którym można się uczyć w niekonwencjonalny sposób, a przy tym cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.
W nocy z piątku 13 /14 czerwca 2014 roku Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Żaganiu tętniło życiem, a wszystko dlatego, że została zorganizowana tam „Noc Filmowa”. Jest to przedsięwzięcie dość popularne w polskich szkołach, dlatego też pomysł zorganizowania takiej nocy bardzo spodobał się dyrektorowi liceum Mieczysławowi Śmieszkowi. Organizatorkami przedsięwzięcia były Małgorzata Bąk oraz Agnieszka Stanisławek, opiekunami natomiast Agnieszka Hodyl, Marcin Sokołowski oraz księża Sebastian Kazimirski i Mariusz Słaboń. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów, udział w nim wzięło aż 70 osób. W trakcie imprezy młodzież obejrzała filmy o bardzo różnorodnej tematyce, m.in. o problemie niepełnosprawności i stereotypów czy holocauście. Proponowane filmy były świetnym pretekstem do dyskusji na temat postaw człowieka, moralności, ale także wyznaczników gatunkowych i estetycznych. Po emisji filmów dyskutowaliśmy na tematy poruszane w poszczególnych obrazach. Dyskusje często przenosiły się na treści dotykające problemów współczesnej młodzieży i otaczającego świata.
W przerwach pomiędzy projekcjami filmów uczniowie mogli zamówić sobie pizzę, a także wziąć udział w różnego typu grach i zabawach, do gustu przypadł przede wszystkim pomysł zorganizowania meczu piłki siatkowej, w którym rywalizowały ze sobą poszczególne klasy.
Zorganizowanie „Nocy Filmowej’ okazało się doskonałym sposobem na integrację uczniów i pozwoliło im być ze sobą w warunkach innych niż lekcyjne. Inicjatywy takie bez wątpienia kształcą postawę otwartości i koleżeństwa, a przede wszystkim dają możliwość potraktowania filmu jako narzędzia dydaktycznego prowadzącego do rozwoju własnej wiedzy i kulturowych kompetencji. Mamy nadzieję, że podobne wydarzenie zorganizujemy również w przyszłości.