Archives
All posts by Krzysztof Zdebelak
W tegorocznej edycji Konkursu Pięknego Czytania Poezji w Języku Niemieckim uczniowie przeczytali wiersze takich autorów, jak Berthold Brecht, Hermann Hesse, Else Lasker- Schüler, Kurt Tucholsky oraz Christian Morgenstern.
Zwyciężył film przygotowany przez Gabrielę Dzieńdziarę z klasy II a. Do wiersza Christiana Morgensterna pt. „Es ist Nacht” uczennica przygotowała animację, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy!
II miejsce otrzymał Mateusz Łosyk z klasy III c, który przeczytał wiersz pt. „Reifezeugnis” (autor nieznany).
III miejsce zajęła Małgorzata Jędrzejczyk z klasy III c za interpretację wiersza pt. „Ich schlafe in der Nacht” Else Lasker- Schüler.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali oceny celujące z języka niemieckiego.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wspólną zabawę!

Dzis odbyły się wybory do Izby Kamratów i Izby Seniorów. Oto wyniki. Wszystkim wybranym serdecznie gratulujemy.

W dniu 18 marca, zgodnie z tradycją, pożegnaliśmy uczniów klas czwartych, którzy w ostatnich latach współtworzyli kolejne numery szkolnego pisma „QQryQ”. I tym razem młodsi przedstawiciele naszej redakcji, wraz z opiekunem, podziękowali wszystkim czwartoklasistom, którzy w tym roku szkolnym rozstali się z gazetką szkolną. Wśród tych osób są następujący uczniowie: Hanna Krawczyk kl. IV e, Julia Jankowska kl. IV c, Marta Grzybowska kl. IV c, Amelia Gmerek kl. IV c, Emilia Lewandowska kl. IV c, Oliwier Mrowiński kl. IV c, Ewa Łuczyńska kl. IV c, Aleksandra Tęcza kl. IV c, Maja Pasek kl. IV c, Klaudia Kowalska kl. IV c, Julia Pastuszyn kl. IV c. Wszystkim naszym, byłym już, redaktorom życzymy zdania egzaminów maturalnych i szczęśliwej realizacji wszystkich edukacyjnych i życiowych planów!




Wyjątkową wizytę złożyli dzis członkowie samorządu szkolnego – „Izby Kamratow” w Kocim Azylu. Przedstawiciele społeczności szkolnej, w imieniu wszystkich uczniów, przekazali kilkadziesiąt kilogramów suchej karmy wysokiej jakości, puszki z jedzeniem oraz żwirek.
Ale to nie wszystko! Z ochotą i zaangażowaniem zabrali się do sprzątania, wymiany piachu w kuwetach oraz karmienia kocich rezydentów Azylu.
Trudno było opuścić Azyl, bo koty okazały się miziaste i odwdzięczały się mruczeniem.
Obiecujemy, że jeszcze tam wrócimy 😍😍









Uczniowie klasy 3c zostali finalistami etapu okręgowego w kolejnych olimpiadach,organizowanych przez Centrum Organizacji Przedmiotowo-Tematyczno-Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych(COPTIOSH).
Igor Balawajder uzyskał tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy Historycznej, a Miłosz Klejszta został finalistą Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Gratulacje:)

Czy Grinch może pojawić się w szkole? Oczywiście! 💚
„Szkolny Grinch” to zabawny, a jednocześnie ciepły film, który pokazuje, że świąteczny klimat da się odnaleźć nawet tam, gdzie najmniej się go spodziewamy. Są emocje, humor, szkolna codzienność i ważne przesłanie: magia świąt to nie prezenty, ale ludzie i wspólne chwile. ✨
To historia o zmianie, współpracy i sile dobra, która potrafi roztopić nawet najbardziej „grinchowe” serce. Idealna propozycja na przedświąteczny seans – gwarantuje uśmiech i odrobinę refleksji.
🎅💫 Obejrzyjcie „Szkolnego Grincha” i przekonajcie się, że święta zaczynają się w sercu! 💫🎅
5 grudnia w auli naszego liceum odbył się wyjątkowy Koncert Mikołajkowy. Izba Kamratów zaapelowała aby połączyć przyjemność z dobroczynnością. Członkowie Samorządu zorganizowali zbiórkę żywności dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Żaganiu. Przyniesione produkty trafią do najbardziej potrzebujących rodzin. Razem sprawiliśmy, że nadchodzące święta będą piękniejsze dla wielu osób. Muzyka, magia świąt i pomoc innym – to najlepsze połączenie! Dziękujemy wszystkim artystom i całej społeczności szkolnej za hojność i bardzo żywy odzew na naszą akcję.










W dniu 9 grudnia 2025 roku naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele speleoklubu „Bobry Żagań”. Uczniowie klas pierwszych mieli wyjątkową okazję wysłuchać fascynującej relacji z wyprawy do nowozelandzkich jaskiń, które wcześniej nie były eksplorowane przez żagańskich speleologów.
Goście opowiedzieli o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą odkrywanie nieznanych podziemnych korytarzy, a także o przygotowaniach, sprzęcie i zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas tego typu ekspedycji. Po prezentacji odbyła się sesja pytań i odpowiedzi, w trakcie której uczniowie z dużym zainteresowaniem dopytywali o szczegóły wyprawy oraz codzienność speleologów.
Panowie Daniel Oleksy, Emil Piotrowski i Adam Majgier przybliżyli uczestnikom spotkania tajniki tego niezwykle wymagającego hobby oraz podzielili się planami na kolejne wyprawy i projekty badawcze. Spotkanie było nie tylko ciekawą lekcją geografii i przyrody, ale również inspiracją do rozwijania pasji i realizowania marzeń.







