Archives

All posts by Agata Słomka

Dziękujemy wszystkim za przesłanie swoich prac. Jury składające się z nauczycieli języków wybrało logo, które zostanie zaprezentowane na Ogólnopolskim Projekcie UNESCO eTwinning „UNESCO Days Together”. Julia Jankowska stworzyła logo , które będzie reprezentowało naszą szkołę w kolejnym etapie. Gratulujemy!

Koordynatorzy projektu eTwinning.

Nasza szkoła jako członek sieci ASPnet pod patronatem UNESCO od września uczestniczy w projekcie e- Twinning „Świętujemy Dni UNESCO”. Wraz z innymi szkołami z Polski oraz Słowenii będziemy podejmować działania i akcje związane z obchodami wybranych dni z kalendarza UNESCO. Następnie na platformie eTwinning gdzie toczy się projekt dokumentujemy akcje, przesyłamy materiały oraz dzielimy się materiałami. Dni , które w szczególny sposób będą obchodzone w 30 szkołach stowarzyszonych UNESCO wybranych przez Ambasadora to:

21.09. – Międzynarodowy Dzień Pokoju, który już obchodziliśmy a nasza młodzież wykonała pierwsze zadania obchody Dnia Pokoju oraz wystawę.

16.11 – Międzynarodowy Dzień Tolerancji –

10.12 – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

11.02 – Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Gorąco zachęcamy do włączenia się we wspólne świętowanie wraz z innymi szkołami. O szczegółach działań będziemy informowały na bieżąco. Zachęcamy również do udziału w konkursie na Logo całego projektu , prace zbierane będą do 25 października u koordynatorek. Chętni uczniowie , którzy zdecydują się na pomoc w ramach projektu i będą zapisanymi uczestnikami , otrzymają oficjalne potwierdzenie i certyfikat uczestnictwa w projekcie.

Koordynatorka ds współpracy z UNESCO ASPnet : Agata Słomka

Koordynatorka projektu :Anna Bukwarow

Szkolny konkurs na logo projektu etwinning, który jest realizowany w roku szkolnym 2024/2025 w naszym Liceum. Logo może być indywidualnym projektem zrobionym różnymi technikami ale również w programach i aplikacjach. Tematem są obchody Dni UNESCO : Dnia Pokoju, Dnia Tolerancji, Dnia Praw Człowieka. Na logo musi pojawić się hasło przewodnie „UNESCO Days Together” Chętnych prosimy o zgłaszanie się do Pani A. Słomki gabinet 302. Termin wykonania pracy do końca października.

Zachęcamy do udziału 🙂

 IV edycja Międzynarodowego Konkursu Tygodnia Dźwięku „Kiedy dźwięk tworzy obraz” został właśnie ogłoszony. Szkoły Stowarzyszone w UNESCO uczestniczą w każdej edycji z sukcesami. Temat przewodni to budowanie pokoju poprzez dialog i szacunek. Czas na nakręcenie filmu jest do północy czasu paryskiego 6 stycznia 2025r. Zwycięzca nagrody głównej otrzyma 500 euro, zwycięzca nagrody jury 300 euro, a wyróżniony uczestnik 100 euro. Wręczenie nagród zorganizowane we współpracy z miastem Cannes odbędzie się w dniu 15 maja 2025r. Więcej informacji na dotyczących filmów w regulaminie konkursu w poniższym linku. Warto zauważyć, że w tym roku korzystanie z kreacji opartych na sztucznej inteligencji nie będzie akceptowane.

Pytania można kierować do Hélène Darne (Francja) za pośrednictwem Pani Agaty Słomki koordynatorki ds. projektów UNESCO.

Link do informacji:

3 października 2024r. odbyło się Ślubowanie klasy pierwszej oraz Otrzęsiny , które są ostatnim sprawdzianem przed wkroczeniem w naszą społeczność szkolną. Uczniowie klasy pierwszej podczas Otrzęsin udowodnili wszystkim , że posiadają znaczną wiedzę o naszym patronie, posiadają wiele talentów od wokalnych poprzez artystyczne i taneczne. Życzymy im wytrwałości, przyjaciół ale również kolekcjonowania najlepszych wspomnień ze szkoły średniej.

Dziękujemy klasom czwartym i wychowawcom za przygotowanie tego wyjątkowego Dnia.

W dniach 23- 26 września , młodzież z Banacha uczestniczyła w międzynarodowej wymianie ze szkołami z Niemiec. 23 września wyruszyliśmy z rewizytą do szkoły Johannesa Keplera w Lipsku. Podróż, która była pod znakiem zapytania z powodu powodzi w regionie była zagrożona. Na szczęście los nam sprzyjał i szczęśliwie dotarliśmy do Lipska Pociągiem do Kultury z Żagania. Na miejscu 3 szkoły realizowały projekt na temat demokracji, praw człowieka oraz zrównoważonego rozwoju. Uczniowie odwiedzili muzeum „Pokojowej Rewolucji”, która miała miejsce we wschodnich Niemczech w 1989 roku. Zobaczyli również była siedzibę Stassi – partii, która kontrolowała każdego obywatela , nękała i poddawała okrutnym torturom psychicznym i fizycznym. Historia obu krajów przeplata się od wieków, wraz z przewodnikami i historykami uczniowie próbowali zrozumieć i poznać historie Pokojowej Rewolucji o Wolność o Prawa Człowieka o tym jak przyczyniła się do obalenia dyktatury partii i ostatecznie upadku Muru Berlińskiego. Młodzież tworzyła filmy, które prezentowały ich rozumienie Pokoju, Wolności oraz Praw Człowieka. przy okazji zwiedzili Lipsk, integrowali się z innymi uczniami oraz doskonalili swoje umiejętności językowe.

Było to trzecie spotkanie oraz 3 letni projekt dotyczący tematów Zrównoważonego rozwoju i Praw Człowieka. Mamy nadzieję , że kolejne projekty realizowane z zaprzyjaźnionymi szkołami również tak ciekawe i inspirujące. Projekt był finansowany ze środków UNESCO , Saksonia, Niemcy.

Koordynatorka projektu : Agata Słomka, Steffi Barmann, Lars Junghanns.

W dniach 20-26 września 2024r. obchodziliśmy wraz z innymi szkołami Stowarzyszonymi w UNESCO – Międzynarodowy Dzień Pokoju pod patronatem UNESCO.

Święto, proklamowane Rezolucją Narodów Zjednoczonych, poświęcono umacnianiu ideałów pokoju wśród ludzkości. Symbolicznym aktem, podkreślającym jego ideę, jest przestrzeganie 24-godzinnego zawieszenia broni i niestosowania przemocy na całym globie. Niestety, coraz częściej łamie się tę zasadę we współczesnym świecie, który dziś potrzebuje pokoju bardziej niż kiedykolwiek.

Uczniowie przygotowywali listy z hasłami niosącymi pokój, tworzyli gołąbki pokoju z origami lub w formie prac rysunkowych.

Ponad to w tym samym czasie wspólnie polsko – niemiecka grupa warsztatowa realizowała projekt o prawach Człowieka i Demokracji, uczestniczyli w żywej lekcji historii dotyczącej „Pokojowej Rewolucji w Lipsku w 1989 roku oraz dyskutowali o tym co dzieje się jeśli do władzy dochodzi dyktatura. Tworzyli filmy , które przedstawiały Prawa Człowieka, które są naszą wolnością!

Gołąbki z origami zostaną wysłane do innych szkół stowarzyszonych , które zostaną użyte do stworzenia wspólnej wystawy o Pokoju.

Koordynatorzy projektu: Agata Słomka, Anna Bukwarow.

W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła należąca do sieci szkół UNESCO dołączyła do projektu eTwinning, który ma na celu zjednoczenie szkół wokół obchodów ważnych dni UNESCO. Uczniowie i nauczyciele będą współpracować, aby wspólnie celebrować te dni wykonując różnorodne aktywności. Celem naszych działań będzie zwiększenie świadomości na temat wartości promowanych przez UNESCO, takich jak edukacja, pokój, prawa człowieka, bezpieczeństwo w sieci. 

Nasza szkoła jest członkiem Sieci UNESCO od 1978 roku, jesteśmy jedną ze szkół z najdłuższym stażem oraz obchody Dni z Kalendarza UNESCO są ujęte w działaniach szkoły od wielu lat. Wspólnie świętujemy, Dzień Tolerancji, Dzień Praw Człowieka, Dzień Wody , Dzień Poezji oraz wiele innych. Zachęcamy wszystkich do angażowania się w działania pod patronatem Szkolnego Klubu UNESCO , który w tym roku obchodzi swoje 20 lecie.

Opiekuni projektu: Agata Słomka , Anna Bukwarow.

Akcja „Pola nadziei” – podsumowanie

W dniu 17 czerwca 2024 r. uczniowie klasy 2F uczestniczyli w podsumowaniu akcji „Pola nadziei”, która polegała na wsparciu podopiecznych Hospicjum św. Brata Alberta w Żarach. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas na pikniku, który został zorganizowany z tej okazji.

Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Opiekun: Danuta Gomółka

Czy są miejsca, które mogą Nas zachwycić? Bez wątpienia – Tak!

Podczas wycieczki – klasa 2f odwiedziła – dawną stolicę Polski, czyli Kraków. Klimat tego zabytkowego miejsca pozwolił Nam fantastycznie spędzić czas i poznać wiele zabytków i miejsc, które nadają wyjątkowości temu miejscu.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce, która została wpisana na listę UNESCO w 1978 roku. Bogata historia i niemal 700-letni dorobek kopalni został uznany za szczególne dobro, które należy doceniać i chronić. Warto zaznaczyć, że do tej pory na liście UNESCO znalazło się jedynie 15 miejsc z całej Polski, w tym właśnie wielicka kopalnia.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był Zamek Królewski na Wawelu, który wraz ze wzgórzem wawelskim stanowi jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Będący przez wieki siedzibą królów polskich i symbolem państwowości, w roku 1930 Zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Gromadzi ono kolekcje obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. W komnatach eksponowane są słynne arrasy Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich, a wawelskie zbiory sztuki wschodniej zawierają najważniejszą i największą kolekcję namiotów w Europie. Zamek Królewski jest też ważnym ośrodkiem konserwacji dzieł sztuki. Stałe wystawy odtwarzają wygląd sal z okresu renesansu i baroku.

Wychowawca klasy: Danuta Gomółka