Czy są miejsca, które mogą Nas zachwycić? Bez wątpienia – Tak!

Podczas wycieczki – klasa 2f odwiedziła – dawną stolicę Polski, czyli Kraków. Klimat tego zabytkowego miejsca pozwolił Nam fantastycznie spędzić czas i poznać wiele zabytków i miejsc, które nadają wyjątkowości temu miejscu.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce, która została wpisana na listę UNESCO w 1978 roku. Bogata historia i niemal 700-letni dorobek kopalni został uznany za szczególne dobro, które należy doceniać i chronić. Warto zaznaczyć, że do tej pory na liście UNESCO znalazło się jedynie 15 miejsc z całej Polski, w tym właśnie wielicka kopalnia.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był Zamek Królewski na Wawelu, który wraz ze wzgórzem wawelskim stanowi jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Będący przez wieki siedzibą królów polskich i symbolem państwowości, w roku 1930 Zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Gromadzi ono kolekcje obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. W komnatach eksponowane są słynne arrasy Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich, a wawelskie zbiory sztuki wschodniej zawierają najważniejszą i największą kolekcję namiotów w Europie. Zamek Królewski jest też ważnym ośrodkiem konserwacji dzieł sztuki. Stałe wystawy odtwarzają wygląd sal z okresu renesansu i baroku.

Wychowawca klasy: Danuta Gomółka

Reprezentacja Banacha na Wojewódzkim Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Żagańskim Pałacu Kultury. Wspaniałe wyniki naszych uczniów. Na scenie Żagańskiego Pałacu wystąpiło ogółem 27 piosenkarzy w tym 4 zespoły.

Pierwsze miejsce zajęła Milena Siemiątkowska z ŻPK w Żaganiu, która zdobyła nagrodę główną- Tablet.

Drugie miejsce Natalia Szostak z LO w Żaganiu, z akompaniamentem Weroniki Grzejdziak oraz ex aequo zajęła Amelia Bargielska z LO w Szprotawie

Trzecie miejsce Nikola Grzegrzółka i Oliwia Krzyżan z LO w Żaganiu oraz ex aequo Michał Kabaciński z LO w Żaganiu

Gratulujemy!!!

Opiekun oraz członkini Jury Agata Słomka.

Euroweek 2024 : Jakie korzyści daje człowiekowi wiedza, kompetencje językowe, swobodne poruszanie się po Europie i świecie… każdy to wie i ten chętnie próbuje swoich możliwości. Swobodne podróżowanie, swobodne budowanie relacji z kolegami z różnych miast, krajów i kultur to cenna wymiana doświadczeń, nowe perspektywy dla edukacji i przyszłej aktywności zawodowej.

Uczniowie na projekcie mogli:

✅️zmierzyć się ze swoimi umiejętnościami, ✅️zdobyć nowe, cenne kompetencje językowe,

✅️ćwiczyliśmy rolę lidera w grupie

✅️ćwiczyliśmy umiejętności krytycznego myślenia

✅️uczyliśmy się otwartości na inne kultury

✅️ćwiczyliśmy sprawności społeczno- kulturowe

Te umiejętności ćwiczą pod okiem prowadzących z Kolumbii, Peru, Gruzji, Zimbabwe, Nigerii i Indonezji.👌

Koordynator: Agata Słomka.

Wykład o nanotechnologii

17 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbył się wykład o nanotechnologii – nowym kierunku otwieranym od października 2024 roku na Uniwersytecie Zielonogórskim. Profesor Andrzej Drzewiński przedstawił nanotechnologię jako nową naukę zajmującą się projektowaniem, tworzeniem, badaniem materiałów, urządzeń oraz układów w skali nano.

W wykładzie udział wzięli uczniowie z klas IVA, IVB, IVD , IIIA, IA.

Opiekun: Zbigniew Wróblewski

Wycieczka do Torunia

Czy można sobie wyobrazić lepszą lekcję historii i nauki niż podróż przez przestrzeń i czas? Uczniowie klas 1A, 2A oraz 2B pod opieką wychowawczyń: Barbary Lniak, Agnieszki Petzel, Elżbiety Wilczyńskiej i Alicji Delost, mieli okazję doświadczyć tego podczas niezwykłej wycieczki do obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach koło Torunia.

Obserwatorium wyposażone  jest w teleskopy optyczne umieszczone w kopułach z rozsuwanymi dachami oraz dwa imponujące radioteleskopy, w tym legendarny RT4 Kopernik – największy radioteleskop w Europie Środkowej.

Następnie pod opieką  przewodniczki, udaliśmy się na historyczną wędrówkę po Toruniu. Zwiedziliśmy zabytki, poznaliśmy tajemnice i legendy miasta.

Drugiego dnia naszej podróży, w Instytucie Fizyki wzięliśmy udział w wykładzie o Mikołaju Koperniku i uczestniczyliśmy w zajęciach. Pod okiem naukowców przeprowadziliśmy  eksperymenty z optyki, akustyki, termodynamiki. Zwiedziliśmy też laboratoria naukowe w tym Laboratorium Obrazowania Biomedycznego, w którym licealiści mogli poznać proces powstawania urządzeń do badania siatkówki oka ludzkiego.

A gdy myśleliśmy, że już nic nie może nas zaskoczyć, Muzeum Piernika przeniosło nas w magiczny świat średniowiecza. Pod okiem Mistrza Piekarskiego, samodzielnie wypiekaliśmy tradycyjne toruńskie pierniki, poznając sekrety dawnych receptur i smakując historię na wyciągnięcie ręki.

Już w ten piątek 12.04. od 9:00 do 12:00 zapraszamy na „Dzień otwartych drzwi”.

Doświadczenia chemiczne, origami, prezentacja minerałów, zdrowe przekąski,

escape room… to tylko nieliczne atrakcje, które dla was szykujemy. Gwarantujemy 

świetną zabawę i wspaniałą atmosferę. Przyjdź, a zostaniesz z nami na dłużej!

Dzień Dobra 2024

W dniu 10 kwietnia 2024 r. wolontariusze SKC LO im. Stefana Banacha zorganizowali „Warsztaty dobra” dla przedszkolaków. Dzieci szukały odpowiedzi na pytanie: Kim jest wolontariusz? I co to znaczy być dobrym.

Sukces Piotra !

Dnia 9 kwietnia odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 3d -Piotr Najdek, który zajął II miejsce i awansował do etapu wojewódzkiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.